środa, 31 października 2012

Odpowiednio dobrany i zawiązany krawat to symbol eleganckiego mężczyzny



Pierwowzorem krawata była chusta, zwana cravate, noszona głównie we Francji - przez żołnierzy, a także na dworze Ludwika XIV. Była to droga chusta szyta z weneckiej koronki. Obecny swój wygląd krawat zyskał dopiero w 1924 roku. Jest ponadczasowym, dekoracyjnym elementem garderoby, dzięki któremu możemy podkreślić styl, szyk oraz elegancję. Mężczyzna z klasą powinien wiedzieć, jak odpowiednio dobrać krawat do całego stroju, dopasować go do pory dnia i okazji. Jednak oprócz tego dopasowania, tak samo ważne jest wiązanie krawata. Sztukę tę powinien mieć opanowaną każdy prawdziwy dżentelmen. To właśnie sposób noszenia krawata decyduje o tym, czy mężczyznę można nazwać eleganckim.


Jak zatem wiązać krawat i jakie są najpopularniejsze rodzaje węzłów?

  • Najpopularniejszym wiązaniem krawata jest węzeł prosty, nazywany inaczej węzłem w czwórkę. Ten klasyczny, asymetryczny węzeł jest wielofunkcyjny – odpowiedni na każdą okazję, zarówno do pracy, jak i na bankiety czy wesela. Pasuje do wąskich i szerszych kołnierzyków. Powinny go jednak unikać osoby niskie i o pociągłej, szczupłej twarzy.
Ø  Jak wykonać to wiązanie? Załóżmy krawat wokół szyi w taki sposób, aby po lewej stronie znalazł się szerszy jego koniec, a po prawej węższy. Szerszy koniec należy przełożyć na prawą stronę i opleść nim większą część. Następnie szerszy koniec należy wyciągnąć do góry i przełożyć przez środek powstałego węzła. Końcowym etapem jest dociśniecie węzła, bądź ewentualne delikatne jego skorygowanie.

  • Innym sposobem wiązania krawata jest węzeł Shelby, znany również pod nazwą amerykański. Średnia wielkość węzła nadaje się na nieoficjalne spotkania towarzyskie, codzienne wyjścia do pracy, ale nie na formalne okazje. Wiązanie to dobrze wygląda przy szerszych klapach marynarek. Zalecane jest dla osób wysokich.
Ø  Metoda wiązania jest nieco bardziej skomplikowana. Powinniśmy ułożyć krawat tak, aby wewnętrzna szersza strona znajdowała się pod węższą częścią krawata. Oba końce muszą być skrzyżowane. Szeroki koniec powinniśmy przeciągnąć przez pętlę ku górze, a powstały węzeł docisnąć. Następie przekręcamy szeroki koniec krawata i przekładamy go nad wąskim. Szeroki koniec krawata należy ponownie przeciągnąć przez pętlę i jeszcze raz zacisnąć, podciągając go do góry.

  • Kolejny węzeł nazywany jest trójkątnym. To pół-Windsor. Jest on węzłem symetrycznym i większym od prostego czy Shelby. Świetnie nadaje się na bardziej oficjalne okazje. Pasuje zarówno do kołnierzyków klasycznych, jak i takich o szeroko rozstawionych szpicach. Stosowany jest zazwyczaj przy krawatach z grubszej tkaniny. Powinny zrezygnować z niego osoby o krótkiej szyi, gdyż powoduje on jej optyczne skrócenie.
Ø Wiązanie krawata zaczynamy od skrzyżowania końców w taki sposób, aby szeroki koniec znajdował się na wierzchu. Następnie należy go przekręcić i przełożyć pod wąską częścią krawata, teraz przeciągamy przez pętlę ku górze, aby później przekręcić go w dół i przełożyć ponownie pod węższym końcem. Czynność tą powinno się powtórzyć jeszcze raz, po czym przeciągamy szerszą część krawata przez pętlę i przeciągamy go przez powstałą pętlę w dół.

  • Czwartym - najbardziej popularnym węzłem - jest węzeł Windsor. Ten sposób wiązania krawata tworzy szeroki, symetryczny, trójkątny węzeł. Wiązanie to wymaga uroczystych okazji. Idealnie pasuje do kołnierzyków z szeroko rozstawionymi szpicami oraz do mocno wyciętych. Ze względu na swoją szerokość, węzeł ten nie jest zalecany raczej do klasycznych kołnierzyków, gdyż powoduje ich uniesienie, przez co wygląda się niekorzystnie. Węzeł ten pasuje do mężczyzn z mocnym podbródkiem, nie muszą się go bać również panowie obdarzeni długą szyją.
 Ø    Krawat należy ułożyć tak, aby szerszy koniec znajdował się znacznie niżej, niż węższy. Należy go przełożyć z lewej strony na prawą, koniecznie nad węższą częścią. Następnie szerszą część musimy przełożyć w kierunku ciała, a później przez pętlę do przodu, na prawą stronę i przełożyć pod połową węzła na lewą. Następnym krokiem jest poprowadzenie szerszego końca do góry i przełożenie go od przodu przez pętlę, zaciskając ją w lewo od dołu. Następnie przekładamy szerszy koniec nad węzłem z lewej strony na prawą, a później od dołu do góry przez pętle, aby w końcu przeciągnąć go przez pętlę w dół.

Bez względu na to, jaki rodzaj węzła wybierzemy, musimy pamiętać o tym, że dobrze zawiązany krawat powinien całkowicie przykrywać zapięcie kołnierzyka. Węzeł nie może być zbyt mocno ściśnięty, a także odstawać od stójki i koszuli. Przy samym wiązaniu natomiast należy pamiętać, aby go nie skręcać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz